Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumaya başlamak, bazılarımız için zor olabiliyor. Diyelim ki başladık, şimdi de bunu nasıl devam ettirebileceğimizi düşünüyoruz. 

 

Gelin, kitapları nasıl hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz, inceleyelim…

 

 

Farklı Türler Deneyin

Değişik türlerde kitaplar okumayı deneyerek, ilginizi en çok çeken türün ne olduğunu keşfedebilirsiniz. Roman, öykü, tarih, bilim-kurgu, polisiye… gibi farklı türlerden hangisi ya da hangileri ilginizi çekiyorsa, o türe yönelebilirsiniz. Bu yöntem, sizi kitaplara daha hızlı bağlar.

Belirli Bir Zaman Ayırın

Çok vaktiniz olmasa bile, günün belirli bir zaman dilimini kitap okumaya ayırın. Örneğin, sabah kahvenizi içerken ya da gece yatmadan önce birkaç sayfa okuyarak bunu bir rutin haline getirebilirsiniz.

 

Okuma Listesi Oluşturun

Merak ettiğiniz kitapları bir liste haline getirin. Bu, “Hangi kitabı okusam?” diye düşünürken zaman kaybetmenizi önler. 

Sesli Kitaplarla Başlangıç Yapın

Yolda veya bir işle uğraşırken, sesli kitaplar dinleyerek bunu hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu alışkanlık sayesinde fiziksel kitaplara daha kolay adapte olabilirsiniz.

 

Okumaya Başladığınızda Paylaşın

Çevrenizdeki kişilere yeni başladığınız kitaptan bahsedin. Kitap, anlattığınız kişilerin ilgisini çekerse, konunun takipçisi olabilirler. Size ilerleyen bölümlerde neler olduğunu, en son da bütünü hakkındaki düşüncelerinizi sorabilirler. Bu da sizde, kitaba karşı bir sorumluluk hissi uyandırır ve daha kararlı bir şekilde devam etmenizi sağlayabilir. Kitaplarla ilgili konuşmak, yenileri için sizi daha da heveslendirir. Bir de bakmışsınız ki; kitap okumak, hayatınızda vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiş.

Unutmayın, herkesin okuma hızı ve alışkanlıkları farklıdır. Kitap okumaya bir anda başlayamayız. Zamanla kendi ritminizi bulun ve kitapların tadını çıkarmaya bakın.

Yayım tarihi
Haberler olarak sınıflandırılmış