Hemingway ile “Yazma Üzerine”

Hemingway ile “Yazma Üzerine”

“Ernest Hemingway: Yazma Üzerine” isimli kitapta Hemingway’in eserlerinde, mektuplarında ve röportajlarında yer alan yazarlara yönelik öğütleri Larry W. Phillips tarafından derlenmiş.

Hemingway’e göre yazmak için yapılması gerekenler:

 

Dinle

“İşte bir yazarı kurutan şey bu (hepimiz kururuz, bunu şahsına bir hakaret olarak alma): Dinlememek. Her şeyin kaynağı bu. Görmek, dinlemek. Yeterince iyi görüyorsun. Ama  dinlemeyi bırakıyorsun.”

Scott Fitzgerald’a, 1934

Bırak, Bilinçaltın Düşünsün

“İyi giderken her zaman dur ve bir sonraki gün tekrar yazmaya başlayana kadar bunu düşünme ve endişelenme. Böylece bilinçaltın sürekli bu konu üzerinde çalışır. Ama bilinçli olarak bunu düşünür ve kaygı duyarsan onu öldürürsün ve beynin sen daha yazmaya başlamadan yorgun düşer.”

Röportajdan alınmıştır

 

Yazmadan Önce Okuma

“Sabahları yazmaya başlamadan önce genellikle hiçbir şey okumam, hiçbir yardım ya da etki olmadan, birilerinin mükemmel bir örnek vermesine ya da oturup omzumun üzerinden beni izlemesine fırsat vermeden, hemen bir şeyler yazmaya çalışırım.”

Bernard Berenson’a, 1952

Yazdıklarını Soğut

“Bunu (Silahlara Veda) mümkünse burada bitirip iki-üç ay bir kenara bırakmak, sonra da düzelterek yazmak istiyorum. Bittikten sonra, bir kitabın düzeltilmesi altı hafta ya da iki ay sürer. Ancak düzeltmeden önce iyice soğumasını beklemek benim için çok önemli.”

Maxwell Perkins’e, 1928

 

Yazmak Kolaylaşmayabilir

“Yazmayı seviyorum. Ama başladığım günden bu yana asla kolaylaşmadı ve eğer yapabileceğinden daha iyisini elde etmek için uğraşıyorsan kolaylaşmasını da bekleyemezsin.”  

L.H. Brague, Jr’a, 1959

Devam Et

“Her şey olabilecek en kötü haldeyken ve hiç umut yokken yalnızca devam etmelisin; bir roman söz konusu olduğunda yapabilecek tek bir şey var, o da, o lanet olası şeyin sonuna gelene kadar dosdoğru devam etmek.”

Scott Fitzgerald’a, 1929

Yayım tarihi
Haberler olarak sınıflandırılmış