Orhan Veli Tüm Şiirler

Kitap İsmi:

Orhan Veli Tüm Şiirleri

Kitap Yazarı:

Orhan Veli Kınık

Sayfa Sayısı:

244 Sayfa

Boyut:

13×19,5 cm

Kitap Hakkında:

İlk şiirleri 1936 yılında yayınlanan ve o dönemde klasik anlayışa daha yakın olan Orhan Veli, 1937’den sonra yavaş yavaş tarzını değiştirir.

Melih Cevdet ve Oktay Rıfat’la beraber Birinci Yeni akımını kurmasıyla bambaşka bir dönem başlar Orhan Veli için.

Üçlü, 1941 yılında yayınladıkları ‘Garip’ adlı kitabın kapağına “Bu kitap, sizi, alışılmış şeylerden şüpheye davet edecektir.” ibaresini koyarlar.

Orhan Veli, ‘Galip’ olmasıyla birlikte katı ölçülerden tamamen kurtulur. Şiirlerinde geleneksel kalıp ve anlayışların dışına çıkar. Şiiri günlük dile ve halka yaklaştırır.

‘Garipliği’ nedeniyle yapılan eleştirilere “Ben hayatı sadelik içinde geçmiş basit bir adamın hayatından bahsetmek istedim. Acayiplik olsun, diye yazmadım şiiri. Neşretmeden evvel de bu kadar yadırganacağını tahmin etmiyordum’ diye cevap verir.

Kısa ve eksiltili anlatımı tercih ederek konuşma dilinde olduğu gibi az kelimeyle çok şey ifade eder. Dönemin biçimcilik ve duygusallık anlayışına karşı çıkarak bazılarının da dediği gibi çocuksu bir anlatımı benimser. Bir yetişkinin kolayca söyleyemeyeceği şeyleri bu çocuksu anlatımıyla ve zaman da alaycılıkla aktarır, tabiata karşı bir çocuk gibi hayrandır.

 

Bu kitap, Orhan Veli Kanık’ın tüm şiirlerini ve Garip’le ilgili düzyazılarını içerir.

Yayım tarihi
Kitaplar olarak sınıflandırılmış